Cvičenie GA 1_12

Z byliniek sa nemusí variť len čaj, pripraviť si možno aj éterický olej


Bratislava 2. decembra (TASR) - Bylinky sa oddávna používali v domácej liečbe a tradícia ich pestovania pretrváva aj v súčasnosti. Bylinkárka z Červeného Kláštora, Mária Danková, odporúča bylinky zbierať najmä vo voľnej prírode. „Na Severnom Spiši a Pieninách je vraj najčistejší vzduch, takže toto prostredie je ideálne,“ povedala pre TASR.
Podľa jej slov, ak si chce niekto pestovať bylinky doma, treba si zvoliť také, ktoré v prírode nazbierať nemožno. „Bylinky z domácej záhradky, napríklad šalvia, bazalka, tymián, sa využívajú nielen ako koreniny, ale môžeme si z nich pripraviť aj príjemné a liečivé čajíky pri niektorých zdravotných ťažkostiach,“ povedala Danková. Takto odporúča pestovať napríklad aj nechtík, echinacea, mätu, medovku, rumanček či šalviu.
Bylinky sa však nemusia používať len na prípravu liečivých čajov. Napríklad bolesti hlavy môžu mať rôzne príčiny, ako nedostatok spánku, vyčerpanosť, depresie, môžu súvisieť s blokovaním krčnej chrbtice a podobne. „Spomedzi liečivých rastlín pri niektorých bolestiach účinne pomáha éterický olej z mäty piepornej a levandule, ktorými si jemne masírujeme čelo a spánky bez toho, aby sme zasiahli oblasť očí,“ priblížila Danková.
Pri bolesti kĺbov odporúča bylinkárka využiť mastičky alebo tinktúry, ktoré sa vtierajú do postihnutých miest. Vhodná je napríklad masť alebo tinktúra z arniky. Vnútorne sa môžu užívať aj čaje z pŕhľavy a vŕbovej kôry.
Pri migréne a pri bolestiach svalov a kĺbov môže pomôcť mätový olej, ktorý okrem toho uľahčuje dýchanie a môže sa pridať aj do osviežujúcich kúpeľov. Pri jeho príprave sa otrhané lístky mäty dajú do skleneného pohára, trochu sa natlačia a zalejú kvalitným slnečnicovým olejom. Pohár sa uzavrie a nechá štyri až päť dní v teple lúhovať. Potom sa olej scedí cez plátenko a lístky sa jemne vyžmýkajú.

(So súhlasom TASR - zdroj: TASR do každej školy)

POMOCNÉ ÚLOHY


 

 

 

 

 

_____________________________________

1. KTORÉ TVRDENIE VYPLÝVA Z TEXTU V UKÁŽKE?

A. Rastlinky pestované doma sú zrejme kvalitnejšie ako voľne rastúce.
B. Niektoré oblasti Slovenska úplne vyhovujú potrebám liečivých rastliniek.
C. Echinaceu a medovku je lepšie pestovať vo voľnej prírode.

2. KTORÉ Z TVRDENÍ JE NEPRAVDIVÉ?

A. Využitie niektorých liečivých rastlín nie je obmedzené iba na formu čaju.
B. Niektoré bolesti môže zmierniť masáž s vtieraním éterických olejov.
C. Masť z pŕhľavy má výborné účinky proti bolesti kĺbov.
D. Na prípravu osviežujúceho kúpeľa je výbornou surovinou mäta.

3. KTORÝ Z VÝRAZOV Z HĽADISKA VÝZNAMU NEPATRÍ MEDZI OSTATNÉ?

A. spánok
B. migréna
C. bolesť
D. zablokovanie krčnej chrbtice

4. VÝZNAM KTORÝCH VÝRAZOV JE SPRÁVNE VYSVETLENÝ?

A. éterický - voňavý
B. prostredie - okolie
C. lúhovať - máčať
D. migréna - bolesť kĺbov

SKONTROLOVAŤ ODPOVEDE
Mgr. Miloš Gábriš - ZŠ s MŠ Radošina 2012

Valid HTML 4.01 Strict Valid CSS!