Cvičenie GA 1_10

Esemeska má dvadsať rokov


Bratislava 4. decembra (TASR) - V týchto dňoch uplynulo 20 rokov od poslania prvej SMS správy. Táto technológia sa stala celosvetovo najobľúbenejšou dátovou službou.
Technológia SMS správ bola vyvinutá v rámci štandardizácie GSM, na ktorej sa významnou mierou podieľal rovnako Ericsson. Prvá správa obsahovala sezónny pozdrav „Veselé Vianoce“ a bola odoslaná z počítača na mobilné zariadenie prostredníctvom siete GSM britského operátora Vodafone 3. decembra 1992.
Nakoľko však boli samotné mobilné telefóny stále ešte novinkou, len veľmi málo ľudí si vtedy uvedomilo potrebu komunikovať pomocou textových správ. Za skutočne revolučnú ponuku sa považovali mobilné hlasové prenosy. S rastom počtu užívateľov sa však esemesky stali obľúbenou alternatívou volania, najmä medzi teenagermi a mladými ľuďmi.
Príchod riešení k účtovaniu služieb v reálnom čase na prelome tisícročí (prvé riešenie Ericssonu pre SMS správy bolo spustené v roku 1999) bol skutočným katalyzátorom pre prerod SMS správ na ponuku určenú najširšiemu trhu. Nové riešenia umožňovali operátorom ponúkať cenovo dostupné predplatené balíčky služieb. Využitie SMS správ silne vzrástlo aj vďaka možnosti posielať textové správy medzi rôznymi operátormi.
V roku 1995 odoslal priemerný americký užívateľ mobilu 0,4 textové správy mesačne. O 10 rokov neskôr, v roku 2005, sa vďaka bežne dostupným predplateným službám celosvetovo odoslalo viac než 1 bilión textových správ.
Obmedzenie 160 znakov na jednu správu rovnako viedlo k vynájdeniu novej formy jazyka zvaného txt-speak alebo textese, ktorý tvorí skratky, akronymá a kombinácie písmen a čísel, ktoré často popierajú gramatické pravidlá. Špeciálne skupiny znakov rovnako umožnili oznamovať emócie v podobe smajlíkov.

(So súhlasom TASR - zdroj: TASR do každej školy)

POMOCNÉ ÚLOHY


 

 

 

 

 

_____________________________________

1. KTORÉ TVRDENIE VYPLÝVA Z TEXTU V UKÁŽKE?

A. Technológia SMS sa okamžite stala najobľúbenejšou mobilnou službou.
B. Prvú SMS -pozdrav- poslal operátor Ericsson v roku 1992.
C. Telefonovanie bolo spočiatku oveľa obľúbenejšie ako posielanie textových správ.

2. KTORÉ TVRDENIE NEVYPLÝVA Z UKÁŽKY?

3. KTORÝ Z AKRONYMOV ZNAMENÁ PROSBU? (Ak nevieš, pomôž si internetom)

A. LOL
B. OMG
C. PLS
D. BTW

4. VÝRAZ SMS JE...

A. skratka
B. značka
C. iniciálová skratka
D. skratkové slovo

SKONTROLOVAŤ ODPOVEDE
Mgr. Miloš Gábriš - ZŠ s MŠ Radošina 2012

Valid HTML 4.01 Strict Valid CSS!