Cvičenie GA 1_09

Sloboda zvierat pokrstila svoj „rozprávkový“ kalendár na rok 2013


Bratislava 4. decembra (TASR) - Charitatívny kalendár na rok 2013 uviedli dnes večer do života v priestoroch bratislavského útulku Slobody zvierat. „Najväčším úspechom je byť milovaný“ - tak znie hlavné posolstvo nástenného originálneho kalendára. Jeho modelmi sa stali krásne a úspešné ženy spolu so zvieratkami, ktoré si prežili časť svojho života na ulici a stali sa nechcenými. Do charitatívneho projektu sa tento rok zapojili a svoje tváre mu prepožičali napríklad herečky Soňa Valentová a Petra Polnišová, humoristka a glosátorka Eňa Vacvalová, speváčka Katarína Hasprová či tanečnica Katarína Štumpfová.
„Skutočne nemáme problém, keď oslovíme niekoho, či by nechcel spojiť svoju tvár so záchranou týraných a opustených zvieratiek. Veľmi sa tešíme, že máme už takých svojich priateľov medzi osobnosťami, ktorí nemajú kedykoľvek problém prísť a podporiť našu dobrú vec,“ uviedla pre TASR predsedníčka Slobody zvierat Pavla Dugovičová.
Kalendár „rozprávok s dobrým koncom“ pokrstili granulkami tri sudičky - Eňa Vacvalová, moderátorka Erika Judínyová a lekárka Alexandra Novotná, ktorá je garantom charitatívneho kalendára tretí rok. „Veľmi nerada sa fotím, je za tým strašne veľa úsilia a odvahy, ale keď to bolo pre Slobodu zvierat, povedala som si, že to vydržím. Fotenie bolo pre mňa príjemným zážitkom, dúfam, že to cez ten nádherný kalendár prinesie niečo aj zvieratám,“ povedala počas krstu Eňa Vacvalová, ktorá je v kalendári zobrazená so svojím útulkáčom Verdim.
Výťažok z predaja kalendára použije Sloboda zvierat na záchranu svojich zverencov. Podľa Pavly Dugovičovej vie organizácia každý rok pomôcť stovke zvierat. Momentálne je ich v útulku takmer 300. Tentoraz by mali byť peniaze, získané z predaja kalendára, použité na veterinárne ošetrenia zvierat v útulku. „Vďaka dobrým ľuďom, ktorí nám najmä pred sviatkami nosia krmivo pre psíkov, nebudeme musieť za tieto peniažky kúpiť krmivo, ale máme skutočne veľa chorých zvieratiek, ktoré potrebujú lekárske ošetrenie, takže nakúpime najmä vakcíny a lieky,“ doplnila Pavla Dugovičová.
Autorkou fotografických príbehov s dobrým koncom je mladá talentovaná fotografka Ester Erdelyi, ktorá sa ujala prípravy a realizácie celého kalendára. Podľa predsedníčky Slobody zvierat mu vdýchla dušu: „Aj tie kalendáre predtým boli krásne, ale tento rok je to ako veľká rozprávková kniha. A my sme Ester strašne vďační, pretože vedomie, že rozprávky majú dobré konce a tie naše tiež, ona nám práve cez tento kalendár tlmočila.“

(So súhlasom TASR - zdroj: TASR do každej školy)

POMOCNÉ ÚLOHY


 

 

 

 

 

_____________________________________

1. KTORÉ TVRDENIE VYPLÝVA Z TEXTU V UKÁŽKE?

A. Množstvo zvierat v útulku prevyšuje jeho kapacity.
B. Kalendár pokrstili tromi granulkami krmiva.
C. Okrem iného sa za získané financie nakúpi pre zvieratá potrava.

2. KTORÉ TVRDENIE NEVYPLÝVA Z UKÁŽKY?

3. KTORÝ Z VÝRAZOV NEPATRÍ Z HĽADISKA VZNIKU MEDZI OSTATNÉ?

A. originálneho
B. fotografka
C. útulkáč
D. vdýchla

4. KTORÉ VÝRAZY SÚ NESPRÁVNE VYSVETLENÉ

A. veterinár - zverolekár
B. realizácia - podpora
C. charitatívny - dobročinný
D. garant - predseda

SKONTROLOVAŤ ODPOVEDE
Mgr. Miloš Gábriš - ZŠ s MŠ Radošina 2012

Valid HTML 4.01 Strict Valid CSS!