Cvičenie GA 1_08

Na jazdu košickou železničkou pozýva Mikuláš a obnovená lokomotíva Janka


Košice 3. decembra (TASR) - Na košickú detskú železničku sa počas Mikulášskych jázd v sobotu (8. decembra) vráti po 20 rokoch lokomotíva Janka. V tento deň bude zároveň slávnostne odovzdaný aj zrekonštruovaný letný vagón a vypravené budú prvé zimné vlaky v novodobej histórii tejto unikátnej košickej atrakcie.
Známe a obľúbené rušne - dvojičky Danka a Janka boli tri desaťročia neodmysliteľnou súčasťou Pionierskej železnice, až do chvíle, keď sa z Čermeľského údolia kvôli nevyhovujúcemu technickému stavu lokomotíva Janka vytratila. Po dlhom čase bude táto dvojica opäť spolu.
Úzkorozchodnú lokomotívu TU 29.2002 nazývanú Janka vyrobili v roku 1959 v ČKD Praha. Náklady na jej úplnú rekonštrukciu dosiahli približne 18.000 eur. Slávnostné odovzdanie a požehnanie rušňa sa uskutoční v sobotu o 10:45 h v stanici Čermeľ.
„Lokomotívu Janku sa nám podarilo zachrániť pred zošrotovaním doslova v hodine dvanástej. Po odkúpení sme sa spolu s našimi dobrovoľníkmi, ale aj priateľmi z poľskej Bieszczadskej lesnej železničky pustili do jeho obnovy. Veľkú časť opráv bola financovaná Karpatským euroregiónom Slovensko a Ministerstvom dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR,“ povedal Ľubomír Lehotský, riaditeľ Košickej detskej historickej železnice.
Mikulášske vlaky sa na železničke uskutočnia po prvýkrát. Cestujúcich bude vo vlaku sprevádzať okrem Mikuláša aj čert a anjeli. V stanici Alpinka je pripravené fotenie s Mikulášom a ďalšími postavičkami.
Pripravené sú tri jazdy - o 11:00, 12:15 a 13:30 h. Košický dopravný podnik zabezpečí mimoriadne prípoje k detskej železnici zo zastávky Havlíčkova v čase o 10.30 h, 11.45 h a 13.00 h.
„Cestujúcich upozorňujeme, že vagóny nie je možné vykúriť, no vďaka podpore z Fondu zdravia mesta Košice sme mohli zakúpiť teplé deky, ktoré poslúžia cestujúcim počas jazdy otvorenými vagónmi. Veríme, že táto skutočnosť nikoho neodradí, práve naopak. Len takto sa dá vychutnať jedinečná možnosť previesť sa vláčikom aj v tomto ročnom období,“ dodal Lehotský.
Okrem rušňa sa železnička dočkala aj obnoveného letného vagóna Ca/u 621, ktorý vo svojom voľnom čase opravili dobrovoľníci Občianskeho združenia Detská železnica Košice (OZ DŽK) a pracovníci spoločnosti T-Systems Slovakia. Opravu finančne podporil nemecký koncern T-Systems.
„Končíme historicky najdlhšiu sezónu, počas ktorej sme previezli 35.000 cestujúcich, vrátili do Čermeľa detských železničiarov, osamostatnili a stabilizovali unikátnu atrakciu, opravili dva vagóny a jeden rušeň, a uskutočnili viac ako 40 kultúrnych podujatí,“ skonštatoval Lehotský.

(So súhlasom TASR - zdroj: TASR do každej školy)

POMOCNÉ ÚLOHY


 

 

 

 

 

_____________________________________

1. KTORÉ TVRDENIE VYPLÝVA Z TEXTU V UKÁŽKE?

A. Danka bola vyradená kvôli technickému stavu.
B. Jednu lokomotívu vyradili pred tridsiatimi rokmi.
C. Jeden z rušňov vyrobili v päťdesiatych rokoch.

2. KTORÉ TVRDENIE NEVYPLÝVA Z UKÁŽKY?

3. KTORÝ Z VÝRAZOV NIE JE OZNAČENÍM STANICE Z TEXTU?

A. Benkova
B. Havlíčkova
C. Čermeľ
D. Alpinka

4. KTORÉ VÝRAZY SÚ NESPRÁVNE VYSVETLENÉ

A. zrekonštruované - obnovené
B. unikátna - jedinečná
C. regionálny - štátny
D. fond - účet

SKONTROLOVAŤ ODPOVEDE
Mgr. Miloš Gábriš - ZŠ s MŠ Radošina 2012

Valid HTML 4.01 Strict Valid CSS!