Cvičenie GA 1_07

Na sídliskovom paneláku vyrastú ľudové drevenice


Košice 2. decembra (TASR) - Pamätník ľudovej architektúry (PĽA), ľudovo nazývaný tri drevenice na paneláku, sa do povedomia Košičanov dostával intenzívne od začiatku tohto roku, kedy sa o umeleckom projekte mladého výtvarníka Tomáša Džadoňa začalo častejšie hovoriť v odborných kruhoch aj v médiách. Pomaly končiaci rok 2012 mal pre projekt zásadný význam. Autorovi sa spolu s jeho podporným tímom podarilo projekt predstaviť najvyšším zástupcom mesta a jednotlivých mestských častí a v polovici novembra 2012 získať pre umiestnenie diela lokalitu na sídlisku Dargovských hrdinov. „Dnes je jasné, že PĽA bude realizované v rámci bohatého kultúrneho programu EHMK v polovici roku 2013 na obytnom panelovom dome na Lidickom námestí,“ informovala TASR manažérka projektu Gabriela Kisová.
Ako ďalej uviedla, zo zahraničia sú známe mnohé výtvarné projekty, ktoré sú príbuzné veľkosťou a technickou náročnosťou. „Na Slovensku ide o unikátny projekt, ktorý nemá obdobu. Prípravné práce začali v roku 2010 a pokračujú doteraz. Vznikla projektová dokumentácia, architektonický návrh, statický posudok a autor získal súhlas Hlavného architekta mesta Košice,“ doplnila Kisová.
Otázka lokality PĽA bola až do konca októbra 2012 otvorená. Do úvahy prichádzali sídliská Terasa, Nad jazerom, Dargovských hrdinov a KVP. Členovia tímu PĽA v mesiacoch apríl-september absolvovali sériu osobných stretnutí so starostami mestských častí a so zástupcami obyvateľov vybraných panelových domov s cieľom získať súhlas na umiestnenie diela. „Energia, ktorú som od začiatku cítil, mi bola sympatická. Obyvatelia domu od začiatku vnímali projekt ako benefit pre okolie, ako niečo, čo môže obyčajnému paneláku, jeho obyvateľom a mestskej časti pomôcť,“ vysvetlil Džadoň.
PĽA teda má svoje miesto a čaká ho realizácia. Keďže ide o reálne zrubové drevenice, Džadoň spolu so svojím tímom rozbehol komunikáciu s vybranými obcami na východnom Slovensku o možnosti darovania dreveníc pre Košice. Zároveň prebieha komunikácia s možnými sponzormi projektu, pretože ide o finančne a technicky náročnú realizáciu.

(So súhlasom TASR - zdroj: TASR do každej školy)

POMOCNÉ ÚLOHY


 

 

 

 

 

_____________________________________

1. KTORÉ TVRDENIE VYPLÝVA Z TEXTU V UKÁŽKE?

A. Veľmi komplikované bude napodobniť reálne drevenice.
B. V roku 2012 sa výraznejšie zaujímali o projekt aj novinári.
C. Tento projekt je veľkosťou a komplikovanosťou svetový unikát.

2. KTORÉ TVRDENIE NEVYPLÝVA Z UKÁŽKY?

3. SPOJENIE MESTSKÉ ČASTI OZNAČUJEME AKO

A. frazeologizmus
B. skratkové slovo
C. združené pomenovanie
D. zložené výrazy

4. ANTONYMUM SLOVA REÁLNE JE

A. naozajstné
B. vymyslené
C. skutočné
D. jednoduché

SKONTROLOVAŤ ODPOVEDE
Mgr. Miloš Gábriš - ZŠ s MŠ Radošina 2012

Valid HTML 4.01 Strict Valid CSS!