Cvičenie GA 1_03

DIVADLO: V novom muzikáli Princ a Večernica sa bude lietať


Bratislava 22. novembra (TASR) - V bratislavskom kníhkupectve na Poštovej sa dnes stretli priatelia dobrej literatúry a divadla. Tvorcovia pripravovaného rodinného muzikálu Princ a Večernica, ktorý chystá Divadlo Nová scéna, tam zlatým hviezdnym prachom uviedli do života rovnomennú knižku spisovateľa, prekladateľa, básnika a rozprávkara Ľubomíra Feldeka.
„Je to snaha využiť tému, rozprávku, s ktorou pomaly vyrastajú už generácie. Ťažko je uveriť tomu, že naozaj som tú inscenáciu neinicioval kvôli tomu, aby som prezentoval nejakú svoju minulosť, to určite nie,“ uviedol krstný otec Juraj Ďurdiak, autor myšlienky preniesť príbeh Princa a Večernice na javisko a do knižnej podoby. „Patrí to k najkrajším rozprávkovým sujetom, automaticky to vyvoláva predstavu prekrásnych prostredí a nádherných kostýmov, čo sa v našej inscenácii naozaj aj uskutoční,“ doplnil riaditeľ Novej scény na margo nového titulu, ktorý označil za „dobrú marketingovú voľbu“.
Juraj Ďurdiak, známy princ Velen z filmového hitu Princ a Večernica, si u Ľubomíra Feldeka objednal napísanie hry, neskôr ho požiadal, aby ju prepísal i do prózy. „Aj to bol vynikajúci nápad, pretože hry sa zle predávajú, keď vychádzajú knižne. Možno toto je riešenie, že v budúcnosti budeme hry prepisovať do prózy,“ poznamenal Feldek, ktorý pri tvorbe dostal od riaditeľa Novej scény absolútne „voľnú ruku“. „Ja som len nechcel, aby sa to odohrávalo v kozmickej rakete alebo v garáži, alebo v bani, lebo aj to sa dnes stáva, že sa diela posúvajú do takýchto prostredí,“ reagoval Juraj Ďurdiak a dodal: „Myslím si, že všetci si potrebujeme sadnúť do divadla a dívať sa na krásne veci, počúvať krásne tóny a rozmýšľať nad krásnymi myšlienkami. Ten život je taký hrboľatý, že využime divadlo na to, aby sme sa cítili nádherne.“
V knižnej novinke, ktorú vydala Nová scéna pri príležitosti premiéry pôvodného rodinného muzikálu, nájdu čitatelia aj fotografie a návrhy kostýmov, ktoré pre inscenáciu vytvorila kostýmová výtvarníčka Ľudmila Várossová. „Celkom ochotne a verejne sme sa opreli o Slnečný cirkus a zároveň aj trošku groteskný typ štylizácie, ktorý už texty Ľuba Feldeka, samozrejme, ponúkajú,“ vysvetlila výtvarníčka, ktorá do nového diela vniesla obrovskú farebnosť. Okrem nej divákov určite prekvapia aj artistické prvky. „Asi najprínosnejšie v tejto inscenácii je, že tam lietame. Máme tam štyri levitačné zariadenia, ktoré nám umožňujú lietať aj nad javiskom, aj nad hľadiskom,“ prezradil režisér Peter Oravec jeden z najväčších ťahákov nového titulu.
Súčasťou knižného krstu bolo vystúpenie Janky Lieskovskej a Patrika Vyskočila. Divadelní Princ a Večernica zaspievali ukážky z muzikálu pre malých aj veľkých divákov, ktorý budúci týždeň (30.11.) uvedie Nová scéna v premiére.

(So súhlasom TASR - zdroj: TASR do každej školy)

POMOCNÉ ÚLOHY


 

 

 

 

 

_____________________________________

1. KTORÉ TVRDENIE VYPLÝVA Z TEXTU V UKÁŽKE?

A. Muzikál krstili zlatým hviezdnym prachom.
B. Ľubomír Feldek svoju pôvodnú knihu prispôsobil potrebám muzikálu.
C. Herci v muzikáli budú musieť podať aj náročnejšie fyzické výkony.

2. KTORÉ TVRDENIE JE NEPRAVDIVÉ?

3. VYBERTE SYNONYMUM SLOVA PREMÉRA

A. muzikál
B. javisko
C. generálna skúška
D. prvé predstavenie

4. ČO ZNAMENÁ VÝRAZ V TEXTE -DAŤ NIEKOMU VOĽNÚ RUKU?

A. poskytnúť veľa peňazí
B. prenechať rozhodovanie
C. pracovať v tíme
D. oslobodiť niekoho

SKONTROLOVAŤ ODPOVEDE
Mgr. Miloš Gábriš - ZŠ s MŠ Radošina 2012

Valid HTML 4.01 Strict Valid CSS!