Cvičenie GA 1_02

VEDA A TECHNIKA: Thomas Alva Edison svoj fonograf predstavil pred 135 rokmi


New York/Bratislava 20. novembra (TASR) - Americký vynálezca Thomas Alva Edison sa preslávil množstvom objavov v elektrotechnike, spojovacej technike, mechanike, letectve a chémii. Svoj vynález fonografu, prístroja zaznamenávajúceho a reprodukujúceho ľudský hlas a hudbu, predstavil verejnosti pred 135 rokmi 21. novembra 1877. Skutočný fonograf predstavil až o niekoľko dní, a to 29. novembra toho roku. Bol ním valec pokrytý kovovou fóliou. Otáčal sa kľukou a na fóliu sa ihlou zaznamenávali pohyby membrány, ktorú rozochvievali zvuky – reč, spev alebo hudba. Ihla sa pohybovala po špirále.
Edison prezentoval svoj vynález v redakcii časopisu Scientific American Magazine. Ohromenej spoločnosti sa z fonografu ozvalo: Dobrý deň, ako sa máte? Páči sa vám môj fonograf?
Zo zachovaných Edisonových patentov a dokladov vyplýva, že sa zamýšľal aj nad tým, použiť namiesto valca plochý disk, tu by však nastali problémy s rýchlosťou otáčania, a tak valec zvíťazil.
K fonografu sa Edison dopracoval počas experimentov s telefónom Grahama Bella. Skúmal prenos zvuku membránou, pokúsil sa ho zaznamenať a potom spätne prehrať. Keď sa vynález ozval jeho vlastným hlasom, utrpel najväčší šok v živote.
Experimentovanie so záznamom zvuku Edison zanechal a vrátil sa k nemu až o desať rokov, keď založil spoločnosť Edison Phonograph Corporation na výrobu a predaj fonografov.
Okrem zábavy fonograf našiel svoje využitie aj v kanceláriách, slúžil ako dnešný diktafón. Jeho vylepšené verzie, keď bola kovová fólia nahradená voskom, sa používali údajne až do roku 1947.

(So súhlasom TASR - zdroj: TASR do každej školy)

POMOCNÉ ÚLOHY


 

 

 

 

 

_____________________________________

1. KTORÉ TVRDENIE VYPLÝVA Z TEXTU V UKÁŽKE?

A. Najprv Edison na záznam zvuku používal plochý disk.
B. Zvuky sa vo fonografe zaznamenávali na membránu.
C. Edisonova spoločnosť na výrobu fonografov vznikla v roku 1887.

2. KTORÉ TVRDENIE JE NEPRAVDIVÉ?

3. KTORÝM VÝRAZOM SA DÁ NAHRADIŤ SLOVO PREHRÁVANIE?

A. fonetika
B. fonografia
C. reprodukcia
D. záznam

4. KTORÉ SLOVÁ VZNIKLI SKLADANÍM Z VIACERÝCH SLOV?

A. fonograf
B. elektrotechnika
C. naozajstný
D. vynálezca

SKONTROLOVAŤ ODPOVEDE
Mgr. Miloš Gábriš - ZŠ s MŠ Radošina 2012

Valid HTML 4.01 Strict Valid CSS!